اگر کودک شما اطلاعات جنسی را از منابع بیرونی شنید و به شما گفت چه کار کنید؟

بدلایل مختلف کودکان با اطلاعات زود هنگام جنسی مواجه میشوند. این مساله می تواند کودکان را نگران کند و فکر آنها را مدتها مشغول کند و نیاز مند برخورد مناسب والدین است. نکات زیر می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

1- بپذیرید که گاهی بطور طبیعی کودکان با اطلاعات جنسی روبرو می شوند و والدین باید بدون سرزنش کودک ، با صبوری گوش به حرفهای کودک بسپارند و به تدریج به ابهامات و سوالات او پاسخ دهند

2- اگر چه اطلاعاتی که به کودک شما داده شده اصلا مناسب سن او نبوده و باعث تحریک کنجکاوی های بی مورد در سن کودکی شده است، اما این یک فرصت تربیت جنسی است و با برخورد مناسب می توانید آن را مدیریت کنید و از آسیب های احتمالی جلوگیری کنید.

3- اینکه فرزندتان مسائل را پیش شما بازگو کرده علامت خوبی است و نشان دهنده وجود اعتماد و صمیمیت بین شما و فرزندتان است از او تشکر کنید و بگویید این حرف ها خانوادگی است و هروقت فکرت به آنها مشغول شد می توانی با ما درمیان بگذاری.

4- اطلاعات زود هنگام جنسی می تواند باعث مشغولیت فکری کودکان و سردرگمی یا احساسات نا مناسب در آنها بشود. برای مدیریت این احساسات ، سعی کنید روزهای اول بیشتر در کنار کودک باشید و اجازه بدهید فرزندتان آنچه در ذهن دارد بیان کند و با دقت و آرامش به حرف های فرزندتان گوش کنید.

5- نگران باز شدن روی کودک و ریخته شدن حرمت ها نباشید. فرزندان باید در خانه احساس امنیت برای طرح سوالات و مسائلی که در بیرون از خانه برایشان اتفاق می افتد داشته باشند البته به او بگویید این صحبت های خانوادگی است و او نباید آنها با کودکان دیگر مطرح کند.

6- نحوه پاسخ دادن به سوالات جنسی را تمرین کنید وقتی فرزندتان سوالی پرسید اول از او بپرسید که منظورت چیست؟ بیشتر توضیح بده؟ و بپرسید خودت چه فکر می کنی؟ معمولا کودکان اطلاعات اولیه ای دارند،و سپس در صورت لزوم اطلاعات او را تصحیح کنید. سعی کنید تا کودک کنجکاوی و سوال دارد پاسخگو باشید از پاسخ دادن طفره ندهید و به فرزندتان دروغ نگویید.

7- سعی کنید در پاسخ دادن از مسایل طبیعی مثل رشد دانه گیاه درخاک، زوج بودن حیوانات و تولید مثل آنها استفاده کنید و تا می توانید پاسخ ها را به ازدواج، همسر بودن والدین مرتبط کنید تا ضمن ارایه اطلاعات جنسی، هویت خانوادگی و طبیعی به آنها بدهید.

8- ممکن است مدتی طول بکشد تا فرزندتان اطلاعات دریافتی را هضم کند و با آن کنار بیاید. در این مدت او را حمایت کنید اگر لازم است دوباره با هم گفت و گو کنید.

9- از موقعیت های پیش آمده به عنوان فرصتی برای تربیت جنسی فرزندتان استفاده کنید و درباره اندام خصوصی و لزوم حفظ حریم خصوصی خود و دیگران توضیح دهید. به او بگویید که ما نباید به اندام خصوصی دیگران نگاه کنیم و نباید بگذاریم که کسی به اندام خصوصی ما نگاه کند.

10- در مورد روابط دختر و پسر، حرفها او را کامل بشنوید و بعد بگویید بنظر خودت این روابط برای چیست؟ و آخرش چه می شود؟ بعد سعی کنید روابط دختر و پسر را در قالب ازدواج در بزرگسالی توضیح دهید مثلا بگویید این طبیعی است که در سن جوانی دختر و پسرها به هم فکر کنند و برای برای ازدواج برنامه برنامه ریزی کنند و آن وقتی است که خیلی رشد کرده باشند و با همراهی خانواده هایشان برای ازدواج آماده شوند و بعد به صورت عاطفی بگویید هم مادرها آرزو دارند فرزندشان بزرگ شود و با شخصیت باشد و ازدواج کند و بگویید البته برخی راه را اشتباه می روند و اگر میتوانید از یک زوج موفق آشنا درفامیل برایش مثال بزنید.

11- نوع اطلاعاتی که دختر همسایه در اختیار فرزندتان گذاشته نشان می دهد که او هم نیازمند مراقبت بیشتر و نظارت بر رفت و آمد و دوستان و مدیریت استفاده از فضای مجازی است. به آن نوجوان بگویید که برخی مطالب را باید از والدین پرسید و نباید آنها را به کودکان گفت.شایسته است با حفظ آرامش و بصورتی غیر مستقیم والدین آن نوجوان را هم ترغیب کنید تا بمراقبت بیشتری بر فرزندشان داشته باشند تا از آسیب های احتمالی محافظت شود و گرفتار گروههای نامناسب نشود.

12- در پایان شایسته است که والدین روی رفت و آمد کودک با کودکانی که چند سال بزرگتر هستند و یا به سن نوجوانی رسیده اند دقت کافی و نظارت نامحسوس داشته باشند و البته قطع کردن رابطه آخرین کار است.

مشاور جناب دکتر وحید مهری

 

 

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن