معرفی کتاب دختر ستاره ای اثر جری اسپینلی

در مورد نویسنده

جری اسپینلی در سال1941 در نوریس تاون ، پنسیلوانیا متولد گردید .او برای کودکان و نوجوانان کتاب می نویسد.وقتی تصمیم گرفت نویسنده شود، 16 سال بیشتر نداشت که کارش را با سرودن شعری درباره تیم فوتبال محبوبش آغاز کرد.

با وجود اینکه چندین سال کارهای او از سوی ناشران پذیرفته نمی شد ، همچنان به نو شتن ادامه داد.او در سال 1963 از کالج گتیزبرگ و سال بعد از دانشگاه جانزهاپکینز فارغ التحصیل شد.

جری در سال 1977 با آیلین مِسی ازدواج کرد او همکار و مشوق همیشگی جری بود.و صاحب 6 فرزند شدند.

اسپینلی رمان های زیادی نوشته و جوایزی هم دریافت کرده از جمله ” نشان نیو بری”. رمان های او بارها در فهرست کتاب های پرفروش قرار گرفته و به بسیاری اززبان های دنیا ترجمه شده است.

رمان دختر ستاره ای

این رمان داستان دختری به نام استارگرل است که همیشه دبیرستان مایکا را دستخوش دگرگونی می نماید.در این میان ،لئو که تا آن زمان همواره تابع قوانین خاص جامعه و مدرسه بوده تا مانند دیگران باشد ، دربرخورد با متفاوت ترین فرد زندگی اش ،تا ابد گرفتار می شود.

دختر ستاره ای ابتدا با نامش ، سپس با طرز نگاه ، لباس پوشیدن و … توجه همه را جلب می کند ، اوعاشق یاری رساندن به افراد تنها و درمانده جامعه است اما این رفتار خاص و منحصر به فرد اوست که قبل از او هیچ کدام از بچه های مدرسه مانند او را ندیده بودند. استار گرل مورد توجه بیشتر نوجوانان اطرافش است اما چون متفاوت است عده ای دوستش ندارند و از او می خواهند مانند همه باشد. اما استارگرل این خواسته را تحمل نمی کند. او تلاش می کند خودش باشد و خودش. او حق دارد خودش باشد به خاطر همین هم لزومی به تغییر در خود حس نمی کند و همین عدم تغییر هم بالاخره کار دستش می دهد و باعث می شود جامعه کوچک مدرسه او چنین رفتاری را نپذیرد و او به ناچار مدرسه را ترک می کند در حالی که جای پایش در بسیاری از رفتارهای دیگران دیده می شود.

با این حال ، همین تفاوت ، با وجود همه زیبایی های بی پایانش ، ماجراهای بسیار جذاب و خواندنی در پی دارد که عشق پایدارترین آنهاست. جری اسپینلی در رمان دختر ستاره ای که به نوعی، گرامیداشت و تجلیل متفاوت بودن و عدم انطباق است، حکایتی تأثیرگذار و احساسی درباره ی خطرات شهرت، هراس ها و الهام بخشی های اولین عشق را برای مخاطبان درنظر گرفته است.

این کتاب به همه نشان می دهد که ستاره ای بودن موهبتی خدادادی است و نصیب همه نمی شود و ما با خواندن آن ، قادر خواهیم بود ” آدم های ستارهای” زندگی مان را بشناسیم.

نظر منتقدین

بیشتر منتقدین از این کتاب تعریف کرده اند، مخصوصا شخصیت پردازی این دختر که کاملا باور پذیر است، باعث شده تا با وجود تفاوت هایی که با بقیه دارد، برای همه دختران در هر جغرافیای خاصی که باشند، قابل درک باشد.

جوایز :

برنده ی جایزه ی انتخاب والدین سال 2000
جایزه کتاب نوجوانان هوزییر
جایزه کتاب نوجوانان آریزونا
جایزه کتاب نوجوانان گاردن استیت

 

نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن